Jesteś tutaj: Strona główna » Struktura organizacyjna » Czytelnia Akt
Regulamin Czytelni Akt w Sądzie Rejonowym w Cieszynie
Regulamin Czytelni Akt w Sądzie Rejonowym w Cieszynie
-
Czytelnia akt jest miejscem czytania i przeglądania akt spraw sądowych przez osoby do tego uprawnione.
-
Czytelnia mieści się w pokoju nr 37, na parterze budynku Sądu Rejonowego w Cieszynie przy ulicy Garncarskiej 8.
-
Czytelnia akt czynna jest od wtorku do piątku w godzinach od 8:30 do 14:30, a w poniedziałek w godzinach 8.30 do 17.30.
-
Pomieszczenie czytelni objęte jest stałym monitoringiem.
-
Kierownicy Sekretariatów zobowiązani są do ścisłego współdziałania z pracownikiem czytelni oraz podejmowaniem czynności mających na celu umożliwienie rzetelnej i sprawnej obsługi interesantów przez czytelnie.
-
Czytelnia akt sporządza i prowadzi:
-
wnioski o udostępnienie akt,
-
terminarz czytelni akt,
-
kartę przeglądową akt,
-
rejestr wypożyczanych i zwracanych akt do poszczególnych Wydziałów.
-
Wnioski o udostępnienie akt do wglądu należy składać z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem osobiście w Czytelni Akt lub telefonicznie pod nr 33 479 47 07 bądź za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adresem czytelnia@cieszyn.sr.gov.pl Jeżeli osoba zainteresowana zamierza wykonywać fotokopie własnym aparatem fotograficznym , powinna uwzględnić to żądanie we wniosku o udostępnienie akt. Istnieje możliwość zamówienia większej ilości akt jednorazowo, w takim wypadku jednak akta będą udostępnianie pojedynczo, po zwróceniu akt udostępnionych do przeglądania wcześniej.
-
Interesanci, którzy zarezerwują akta za pośrednictwem poczty elektronicznej otrzymują informację zwrotną zawierającą datę udostępnienia akt.
-
Wzór wniosku o udostępnienie akt stanowi załącznik nr 5 do Zarządzenia Prezesa Sądu Rejonowego w Cieszynie nr 62/16 z dnia 19 września 2016r.
-
Pracownik czytelni sporządza i przekazuje wniosek o udostępnienie akt do sekretariatu właściwego wydziału, a następnie wyznacza zainteresowanym uzgodniony z Wydziałem termin.
-
Jeżeli wnioskodawca nie zgłosi się w uzgodnionym wcześniej terminie, akta zostaną zwrócone do sekretariatu, a zainteresowany winien zgłosić ponownie wniosek zgodnie z punktem 7.
-
Czytelnia akt nie udostępnia materiałów niejawnych, których sposób udostępnienia regulują odrębne przepisy.
-
Akta przekazywane są do czytelni po stwierdzeniu przez kierownika właściwego sekretariatu, czy osoba zamawiająca ma prawo wglądu w akta i czy akta mogą być udostępnione. Powyższe ustalane jest wstępnie przez pracownika czytelni telefonicznie. Po weryfikacji danych, kierownik sekretariatu wydaje akta czytelni, co jest równoznaczne z udostępnieniem akt interesantowi do wglądu. W przypadku stwierdzenia braku uprawnień interesanta do wglądu w akta, kierownik sekretariatu nie przekazuje akt do czytelni i zawiadamia o tym pracownika czytelni, który informuje interesanta o konieczności uzyskania zgody Przewodniczącego Wydziału na wgląd do akt sprawy.
-
Akta sprawy mogą zostać udostępnione po terminie dłuższym niż jeden dzień, a w szczególności wtedy kiedy są już zarchiwizowane.
-
O udostępnieniu akt sądowych innym osobom niemającym uprawnień procesowych decyduje Prezes Sądu lub Przewodniczący Wydziału, z którego akta pochodzą.
-
Zamówione akta do Czytelni przynosi pracownik z Wydziału, z którego akta są zamówione.
-
Odbiór przynoszonych akt potwierdza pracownik Czytelni.
-
Pracownik Czytelni zwraca osobiście wypożyczone akta do Wydziałów, za potwierdzeniem ich odbioru w Rejestrze wypożyczanych i zwracanych akt.
-
Akta udostępnione powinny być zszyte w sposób trwały i ponumerowane.
-
Czytelnia udostępnia akta sądowe do wglądu osobom do tego uprawnionym po okazaniu dowodu osobistego a w przypadku adwokatów, radców prawnych i aplikantów adwokackich i radcowskich po okazaniu ważnej legitymacji służbowej oraz złożeniu czytelnego podpisu na karcie przeglądowej akt.
-
Po zakończeniu przeglądania osoba przeglądająca zwraca akta pracownikowi czytelni i składa czytelny podpis na karcie przeglądowej akt.
-
O możliwości wykonywania fotokopii akt sprawy decyduje kierownik sekretariatu, a w razie wątpliwości przewodniczący wydziału, przewodniczący posiedzenia, sędzia sprawozdawca lub referendarz sądowy
-
Kserokopie dokumentów z akt sprawy wydawane są przez właściwy Wydział po wcześniejszym złożeniu opłaconego wniosku. Wymogi opłaty uregulowane są odrębnymi przepisami.
-
Osoby korzystające z Czytelni mają obowiązek poszanowania udostępnionych akt.
-
Bezwzględnie zabrania się niszczenie akt, rozszywania, wyrywania kart, rozrywania kopert, dokonywania w nich adnotacji (podkreśleń, skreśleń, notatek i itp.) oraz wynoszenie akt poza Czytelnię akt. Zabronione jest również dokładanie dokumentów.
-
Osoby korzystające z Czytelni mają obowiązek pozostawić okrycie wierzchnie w szatni. W celu skorzystania z szatni należy zgłosić się u ochrony (parter przy wejściu głównym)
-
W czytelni Interesanci zobowiązani są do zachowania ciszy i nie zakłócania pracy innym osobom oraz stosowania się do regulaminu jak również zaleceń i uwag osoby obsługującej czytelnię.
-
Na terenie Czytelni nie wolno korzystać z telefonów komórkowych po za użyciem zamontowanych w nich aparatów fotograficznych (po uzyskaniu wcześniejszej zgody wymaganej regulaminem), spożywać posiłków i napojów.
-
W Czytelni akt mogą znajdować się osoby zapoznające się z aktami spraw oraz pracownicy Sądu.
-
W czytelni akt nie mogą znajdować się osoby, które nie są uprawnione do przeglądania akt (np. osoby towarzyszące, które nie złożyły wcześniej pełnomocnictwa i nie uzyskały zgody na przeglądanie akt wymaganej niniejszym regulaminem.
-
Osoba korzystająca z Czytelni akt, która nie będzie stosowała się do przepisów Regulaminu może być pozbawiona prawa do korzystania z Czytelni Akt. Decyzję w tej sprawie podejmuje Kierownik Oddziału Administracyjnego.
Powrót do: Czytelnia Akt